Foto: Alchemist

covid-19

Michelin-kok serverer mad for hjemløse i coronakrisen

Få uger før coronakrisen ramte Danmark, modtog Alchemist to stjerner i den berømte Michelin-guide, som kårer de bedste restauranter i hele verden.

Kun få uger senere måtte restauranten lukke midlertidigt på grund af COVID-19. Men restaurantens chefkok og gastronomiske bagmand, Rasmus Munk, arbejdede fortsat på højtryk.

Trods stor ærgrelse og mange spekulationer over konsekvenserne af at lukke Alchemist ned i en ukendt periode, så Rasmus Munk muligheden for at sætte liv i et projekt, han allerede udtænkte for et par år siden:

- Et af de største problemer i gademiljøet er, at de hjemløse mangler mad og derfor ofte må gå sultne i seng. Derfor fik jeg den idé at opstarte projekt JunkFood. Men i takt med at al min tid gik med at skabe Alchemist, blev idéen aldrig ført ud i livet, fortæller Rasmus Munk.

Da restaurationsbranchen lå helt stille på grund af coronakrisen, fik Rasmus Munk pludselig mere fritid, og JunkFood nu blevet en realitet. Junkfood er et nonprofit-projekt, der leverer nærende mad til hjemløse i Københavns gader.

Fra gourmet til gavn for hjemløse

Nedlukning af madordninger var et af de tiltag, der blev gennemført på landets herberger og væresteder for at mindske smittespredningen af COVID-19. Det var en konsekvens, der straks ramte de hjemløse, og den krævede, at nogen rykkede hurtigt:

- Vi stod med hjemsendt køkkenpersonale og et køkken, der var ledigt, og det var jo en oplagt mulighed for at give JunkFood vinger. Og når vi kunne gøre det på en forsvarlig måde, hvor alle forholdsregler og regeringens retningslinjer blev overholdt, hvorfor så ikke bruge den ekstra fritid på noget, der virkelig gav mening?, lyder det fra Rasmus Munk.

Køkkenpersonalet fra Alchemist mødte frivilligt op i restaurantens køkken i skiftehold for at lave mad til de mere end 1500 personer i København, der lever uden tag over hovedet. Det har resulteret i, at de frivillige kokke har leveret mere end 25.000 måltider indtil nu. Projektet har særligt gavnet byens hjemløse, men også medarbejderne i Alchemist. 

- Det giver en god fornemmelse at kunne tilfredsstille nogle, der ikke normalt får dækket et basalt behov som mad. JunkFood har også styrket medarbejdernes sammenhold, fordi vi er sammen om at gøre en forskel, forklarer Rasmus Munk.

JunkFood kører videre

Responsen på projektet har været over al forventning både fra frivillige kokke, donorer, fonde og samfundet. Og økonomisk støtte og bidrag i form af råvarer gør det muligt for Rasmus Munk at fortsætte projektet trods genåbningen af Alchemist.

- Vi vil fremover servicere køkkenet på værestedet H17 i København og lave mad til alle stedets brugere. Derudover leverer vi mad til seks andre herberger og væresteder i København. Den opbakning, JunkFood har fået, giver så meget positiv energi. At kunne sætte fokus på noget, der ikke fungerer optimalt i samfundet og at kunne se, hvilken forskel man er med til at gøre for andre, giver mig lysten og energien til at fortsætte, siger Rasmus Munk.

Alchemist har igen slået dørene op til deres magiske madunivers, og Rasmus Munk og det øvrige personale er klar til at udvide gæsternes opfattelse af gastronomisk kunst.

 

Læs også

Tranbjerg Krone - Nyt skov- og naturområde ved Aarhus

skov- og naturområde

Sparekassen Kronjylland køber stort areal for at beskytte grundvandet i Aarhus

Sparekassen Kronjylland vil omdanne 117 hektar landbrugsjord ved Tranbjerg syd for Aarhus til skov og natur. Det nye skov- og naturområde skal beskytte grundvandet, fremme biodiversiteten og give aarhusianerne nem adgang til rekreativ natur.

Pas på svindel

Svindel

Pas på aktuel svindel

Lige nu ser vi flere forsøg på, at svindlere sender mails og SMS’er med indhold, der efterligner pensionsselskabet, ATP. Her beder de om, at man - som du kan se i eksemplet - vedligeholder sine oplysninger hos ATP - fx konto- og kortoplysninger - eller logger ind og ser nogle pensionsændringer. Men det er en falsk side – og ikke ATP!

Efter nogle dage ringer svindlerne typisk til deres svindelofre og fortæller, at nogen er ved at misbruge de oplysninger, der blev indtastet. De foregiver nu at ville hjælpe med at forhindre svindlen - måske ved at overføre offerets penge til en mere sikker konto. Men det er igen fup! Da svindlerne (fra de indtastede oplysninger) kender både CPR-nummer, kortnummer m.v., kan de lyde ret troværdige.

DJURS SOMMERLAND

Kundedag

Ses vi til kundedag i Djurs Sommerland?

Søndag 20. september inviterer vi sammen med Sparinvest alle vores kunder i Djurs Sommerland til rabatpris 🎢
Er du kunde i Sparekassen Kronjylland? Så kan du nu købe billet i net- og mobilbank:
📲 I mobilbank finder du link både øverst på forsiden og under "Menu" nederst
💻 I netbank finder du linket både på forsiden og under "Links" i menuen til venstre

Kombiner en mere klimavenlig livsstil med en bedre økonomi.

Forsikring

3 ud af 4 er over- eller underforsikret

Når det gælder forsikringer, ændrer dine behov og muligheder sig livet igennem. Derfor kan du med fordel gennemgå dine forsikringer med jævne mellemrum.