investering

Nye afviklingsregler 

27. og 28. maj 2024 træder nye afviklingsregler i kraft i henholdsvis Canada og USA i forbindelse med værdipapirhandel. For begge lande går antal af afviklingsdage for værdipapirer fra 2 til 1 dag.

Europa fastholder derimod 2 afviklingsdage indtil videre.

For dig som investor betyder ændringen ikke noget, så længe du udelukkende køber og sælger europæiske aktier.

Hvis du både handler europæiske og amerikanske/canadiske aktier:

Hvis du efter 28. maj 2024 sælger europæiske aktier for at købe for et tilsvarende beløb i amerikanske aktier, vil du opleve, at handlen bliver afvist, da salget af europæiske aktier afvikler en dag senere end de amerikanske.

Eksempel:

Du sælger en europæisk aktie med handelsdag 24.04.2024, og dermed afviklingsdag to dage senere: 26.04.2024. Det vil sige, at du får pengene fra salget på din konto 26.04.2024.

Du køber samtidig en amerikansk aktie, altså med handelsdag 24.04.2024, og dermed afviklingsdag en dag senere: 25.04.2024. Det vil sige, at pengene bliver hævet på din konto 25.04.2024.

Med mindre du sørger for at have penge til købet stående på kontoen, vil handlen blive afvist, da der endnu ikke er gået penge ind fra salget. Du kan også vælge at vente en dag med at købe de amerikanske aktier.

Hold derfor ekstra øje med kontoen, inden du handler værdipapirer, der er omfattet af de nye regler.

Læs også

Kom i Djurs Sommerland til rabatpris!

Kundedag

Ses vi til kundedag i Djurs Sommerland?

Nu er det snart tid til en tur i ruuuuuuutsjebanen, og vi glæder os til at møde dig og din familie! Søndag 21. september 2025 inviterer Sparekassen Kronjylland til kundedag i Djurs Sommerland til rabatpris. Sparekassens kunder har parken helt for sig selv.

Elbillån

Elbil

Trods boom i elbiler: Unge forventer at købe benzin- eller dieselbil

60 % af danskerne over 30 år forventer, at deres næste bil skal være en elbil. Hos de unge mellem 18 og 29 år er det under 30 %. Læs vores bud på, hvorfor de unge går mod strømmen - og læs om fordele og ulemper ved elbilen.

Plant et træ

Nyt skov- og naturområde

435.000 træer plantes i Bjerlev Krone

Der har været fuld knald på træplantningen på det seneste i vores nye skov- og naturområde øst for Givskud. Med hjælp fra 86 elever fra 3. og 4. klasser fra Firkløverskolen i Give og Givskud, har Dalgas nu snart plantet 435.000 træer i det nye Bjerlev Krone.

Garant-millionen

Her er de udvalgte: Otte initiativer får støtte fra Garant-millionen

Otte gode naturprojekter modtager støtte fra Garant-millionen. De gør alle noget særligt for at give mennesker bedre adgang til naturen – både når det handler om at beskytte, formidle eller skabe natur.