Anders Høyer, cheføkonom i Sparekassen Kronjylland

Status med cheføkonomen

Tre hurtige til cheføkonomen

Forbrugertilliden er faldende, viser nye tal fra Danmarks Statistik - Told på varer til USA og mulig handelskrig, et uroligt aktiemarked og generel usikkerhed på de finansielle markeder. Spørgsmålet er så: Hvordan går det egentlig for dansk økonomi, inflationen og renterne?

Cheføkonom i Sparekassen Kronjylland, Anders Høyer, kommer her med sin analyse på dansk økonomi. 

Se også

Valg i USA: Hvad vil resultatet betyde for økonomien?

Hvad betyder det for økonomien herhjemme, hvis det bliver sejr til Trump? Eller hvis Harris løber med den?

Amerikanerne går til stemmeurnerne, og også i Danmark følges valget tæt. Cheføkonom i Sparekassen Kronjylland, Anders Høyer, gennemgår kandidaternes økonomiske politik og giver sit bud på, hvilken betydning en sejr til henholdsvis Trump og Harris vil få for global og dansk økonomi.

Se også

ECB har sænket renten, men hva' så nu?

Anders Høyer, cheføkonom i Sparekassen, sætter et par ord på forventningerne til renten og fortæller, hvorfor han mener, at renten skal noget længere ned endnu, selvom Den Europæiske Centralbank er kørt lidt forsigtigt frem til en start.

Læs også analysen fra tidligere her.

Se også

Hvordan er udsigten til danskernes forbrug? Vil en forbedret købekraft sætte sig i et højere forbrug?

Cheføkonom i Sparekassen Kronjylland, Anders Høyer, hjælper os med at svare på disse spørgsmål. 

Disclaimer

Dette materiale er udarbejdet til Sparekassen Kronjyllands kunder. Materialet er udarbejdet på grundlag af offentligt tilgængeligt materiale. Sparekassen vurderer, at kilderne er pålidelige, men Sparekassen garanterer ikke for, at oplysningerne er nøjagtige eller fuldstændige. Vurderingerne i materialet er udtryk for Sparekassens bedste skøn per den anførte dato, ud fra de forventninger Sparekassen har til det fremtidige marked.

Materialet kan ikke i sig selv danne baggrund for investeringsbeslutninger, og Sparekassen påtager sig intet ansvar for de eventuelle dispositioner, der måtte blive foretaget på baggrund af materialet. Sparekassen og andre selskaber i koncernen kan have dispositioner i værdipapirer angivet i materialet, og Sparekassen kan modtage formidlings- og beholdningsprovision fra udstedere af værdipapirer angivet i materialet. Investeringsprodukter er mærket med grøn, gul eller rød i henhold til Finanstilsynets krav om risikomærkning. Materialet må ikke offentliggøres eller videreformidles uden Sparekassens udtrykkelige samtykke. 

Læs også

Garant

Garant-millionen støtter "Den nære natur"

Med temaet "Den nære natur" støtter vi projekter, der giver flere mennesker adgang til grønne områder og naturoplevelser – tæt på, hvor de lever og bor. Det kan være en stille plet i en travl by, en sti gennem mark og skov eller et fællesskab, der tager flere med ud i det fri.

På tidspunkter med uro i markedet, er det vigtigt at holde hovedet koldt.

Investering

Udsving på aktiemarkedet: Uforudsigeligt marked kræver ro og omtanke

Den amerikanske told har skabt uro på aktiemarkedet. Sparekassen opfordrer til, at man bevarer roen. Historisk set er kraftige udsving på markederne ikke usædvanlige – og selv store fald er ofte blevet efterfulgt af perioder med stigninger.

Om Sparekassen

Sparekassen Kronjylland åbner afdeling i Helsingør

Helsingør får snart en sparekasse. Vi fortsætter med at vokse og åbner nu vores 10. sjællandske afdeling. Til at stå i spidsen for afdelingen er der hentet en kendt lokal finansprofil.

1.000-kroneseddel og mønter

Kontanter

Farvel til 1.000-kronesedler og gamle seddelserier

Ved udgangen af maj er det farvel til 1.000-kronesedler og ældre seddelserier. Har du fået tjekket, om du har nogen liggende i din sparegris, bankboks eller skuffe?