Kasper Lynge er bankrådgiver i Sparekassen Kronjylland i Aalborg og møder tit kunder, der spiller for store beløb.

SPilafhængighed

Spilafhængighed: ”Jeg ser, hvordan det ødelægger familier”

Kunderådgiver Kasper Lynge oplever ofte kunder, der har et massivt forbrug af pengespil.

Han har set kunder spille børnepengene op og par blive skilt på grund af den enes ludomani. Og kunder skifte bank, når de blev konfronteret med deres spilforbrug.

Kunderådgiver Kasper Lynge fra Sparekassen Kronjylland i Aalborg oplever igen og igen kunder, der bruger rigtig mange penge på betting og kasinospil. I nogle tilfælde flere hundredtusinder af kroner på et enkelt år.

- Det fylder rigtig meget i vores hverdag som rådgivere. Jeg har set, hvordan det kan ødelægge familier, fortæller Kasper Lynge.

Han tøver ikke med at kalde danskernes pengespil for et ’gigantisk problem’.

Tydelige tegn på spil

Som udgangspunkt blander Kasper sig ikke i, hvordan kunderne bruger deres penge. Ja, faktisk har han slet ikke adgang til at se, hvad forbruget præcis går til.

- Kunderne skal naturligvis selv bestemme, hvad de vil bruge deres penge på, siger han.

Når han ser tegn på spil, er det derfor typisk, når kunder ønsker at låne penge, og han er inde for at se på kontoens tilstand. Selvom han ikke kan se, hvad pengene bliver brugt på, er der nemlig nogle tegn, der kan tyde på spilleadfærd.

- Man kan typisk se, at der bliver brugt helt runde beløb gentagende gange – ofte flere gange om dagen, fortæller han.

Nej til drømmeboligen

Hvis Sparekassen ved, at en kunde har et stort forbrug af spilletjenester, og privatøkonomien lider under det, kan det resultere i et nej den dag, kunden vil låne penge til drømmeboligen. Det er en konsekvens, kunden sjældent har med i sine overvejelser. 

Når kunder har været åbne om, at de spiller, har Kasper i nogle tilfælde været med til at hjælpe dem ved for eksempel at sørge for, at de får et betalingskort, de ikke kan lave overtræk på. I nogle tilfælde kan et konstant overtræk afløses af en sund økonomi.

- Men det kræver virkelig, at de vil det, siger Kasper Lynge.

Spillehallen frister i lommen

Det er ikke mindst de unge mænd, der bruger mange penge på spil. Kasper Lynge peger på den lette adgang til spil som en væsentlig årsag.

- Før skulle man ned i kiosken, men nu kan de unge sidde og spille på telefonen. Når det ikke længere er nok at spille på fodboldkampe, så går de over til spilleautomater, hvor man bare sidder og klikker løs, siger han og tilføjer:

- Det er noget, fanden har skabt.

Kasper Lynges oplevelser står ikke alene. Sparekassen Kronjylland oplever, at alt for mange kunder kæmper med spilafhængighed. Det er derfor, at Sparekassen Kronjylland siger: Begræns bettingreklamer i sport.

Danskernes problemer med spilafhængighed

  • 10,9 % af den voksne befolkning havde i 2021 som minimum et lavt niveau af pengespilproblemer (ca. 478.000 personer) – mod 212.000 fem år tidligere.
  • 24.500 børn og unge i alderen 12-17 år havde i 2021 som minimum et lavt niveau af problemer med spil.
  • Ca. 29.500 voksne danskere og 2.600 børn har alvorlige spilproblemer.

(Kilde: Rambøll for Spillemyndigheden, 2021)

Sparekassen Kronjylland har oprettet Garant-millionen, hvor vi sammen med vores garanter uddeler en million om året.

Garant-millionen

I Sparekassen Kronjylland har vi oprettet Garant-millionen, hvor vi sammen med vores garanter uddeler en million om året fordelt over tre gange. Hver uddeling har et bestemt tema, som vi mener, er værd at sætte fokus på og støtte, og det er vores garanter, der kan indstille en forening eller organisation til en donation.

Om Garant-millionen