Mærsk: Rateudvikling på containere øger potentiale for kurshop

Vi fastholder vores langsigtede købsanbefaling på Mærsk.

Hent som pdf

Potentialet i Mærsk aktien er stort, og vi gentager derfor vores købsanbefaling på Mærsk. Mærsk  Line opjusterede forventningerne til helåret efter 1. kvartal på baggrund af stigende containerraterne.

Nedenstående er en forkortet udgave af den vedhæftede aktieanbefaling:

Mærsk Line

Mærsk Line sagde tilbage i januar måned farvel til Eivind Kolding som administrerende direktør efter hans skifte til Danske Bank. Under Kolding’s ledelse gik strategien ud på at svede konkurrenterne ud af markedet, hvilket medførte tab i Mærsk Line. Denne strategi blev skrinlagt med Søren Skou’s tiltrædelse som øverste chef for Mærsk Line. Mærsk Line har i stedet trukket kapacitet ud af markedet, og annonceret en stribe rateforhøjelser. Manøvren har indvirket positivt på rateudviklingen, idet andre større operatører har fulgt trop.

Første kvartal af 2012 stod dog ikke til at redde for Mærsk Line og endte med et underskud på DKK 3,4 mia. I forbindelse med 1. kvartalsregnskabet har Mærsk Line hævet forventningerne til 2012, fra at forvente et negativt resultat til at forvente et neutralt til negativt resultat. Vi forventer dog yderligere en opjustering fra selskabets side i forbindelse med regnskabet for 2. kvartal, hvis rateniveauet ikke falder kraftigt tilbage fra det nuværende niveau.

Mærsk Oil

Mærsk Oil har haft et stærkt 1. kvartalsregnskab. Det skyldes primært, at Mærsk Oil har indgået forlig i en skattesag i Algeriet, hvor selskabet siden 2006 har betalt for meget i skat. Mærsk Oil fik USD 0,9 mia. tilbagebetalt i 1. kvartal. Mærsk Oil kæmper dog fortsat med en faldende olieproduktion. Den faldende produktion er et resultat af, at oliefelterne tømmes langsommere i takt med, at der er mindre olie tilbage i felterne. Det store produktionsfald i Storbritannien skyldes, at oliefeltet Janice er under reparation, mens Gryphon blev beskadiget i en storm i februar 2011. Mærsk bliver kompenseret for en del af produktionsnedgangen  i Storbritannien via forsikring.

APM Terminals

Det globale containerterminalmarked er vokset 1,4 % siden sidste år, mens APM Terminals er vokset 5 %, hvis man ser bort fra tilkøb/frasalg. APM Terminals fortsætter dermed de seneste års flotte vækst. APM Terminals leverede i 1. kvartal et afkast på 18,1 % af den investerede kapital. Dette er  6,3 procentpoint bedre end 2011.

Mærsk Drilling

Mærsk Drilling’s borerigge fortsætter med at være stærkt efterspurgte. Alle boreriggene er fuldt bookede i resten af 2012, og i 2013 er 79 % af boreriggene allerede fuldt bookede. Mærsk Drilling leverede i 1. kvartal et afkast på 12,2 % af den investerede kapital.  Det er 0,7 procentpoint mindre end sidste år. Forskellen skyldes øgede nedskrivninger på boreriggene.

Kurstriggere

Fastholdelse af det nuværende niveau for rateudviklingen på containere
Markant sænkning af brændstofforbruget for Mærsk Line – målsætningen   lyder på en reduktion i brændstofforbruget på 22 % i 2014 sammenlignet   med 2011
Nye udmeldinger om potentialet for oliefelterne Avaldsnes og Chissonga
Frasalg af aktiepost i Danske Bank

Risici

Yderligere afmatning i den globale økonomi
Fejlslagen målsætningen om at nå en produktion på 400.000 tønder olie pr. dag

Konklusion

Vi fastholder vores langsigtede købsanbefaling på Mærsk.

Additional information